Legendy Futbolu

Najwięksi piłkarze w historii. Legendy światowej i polskiej piłki nożnej.

Wpisy z tagiem: francja

Alain Giresse

Brak komentarzy

Alain Giresse

Nadszedł czas na przedstawienie jednego z najwybitniejszych francuskich piłkarzy, laureata 2 miejsca w plebiscycie France Football w roku 1982,  a także znanego obecnie trenera.

Alain Giresse (ur. 2 sierpnia 1952 roku w Langoiran, niedaleko Bordeaux) ? były francuski piłkarz, obecnie trener piłkarski. W 1984 roku z reprezentacją Francji, w której barwach wystąpił 47 razy, zdobył mistrzostwo Europy, a dwa lata później brązowy medal mistrzostw świata. Od kwietnia 2010 roku jest selekcjonerem reprezentacji Mali. Jego syn Thibault Giresse również jest piłkarzem i obecnie występuje w Toulouse FC. czytaj dalej…

Michel Platini

Brak komentarzy

Michel François Platini (ur. 21 czerwca 1955 w J?uf) ? były francuski piłkarz, trener i działacz sportowy włoskiego pochodzenia.

Michel Platini

Uważany jest za jednego z najlepszych i najbardziej wszechstronnych piłkarzy w historii. Był zawodnikiem m.in. AS Nancy, AS Saint-Étienne oraz przez pięć lat Juventusu, z którym w tym czasie zdobył dwa mistrzostwa Włoch, Puchar Włoch, Puchar Mistrzów, Puchar Zdobywców Pucharów i Puchar Interkontynentalny oraz indywidualnie trzykrotnie Złotą Piłkę dla najlepszego piłkarza Europy. Z reprezentacją Francji, w której barwach rozegrał 72 mecze, brał udział w trzech turniejach o mistrzostwo świata oraz (w 1984) triumfował w mistrzostwach Europy (został także królem strzelców tej imprezy). W latach1988-1992 był selekcjonerem drużyny narodowej. Od połowy lat 90. zasiada we władzach UEFA. Od 26 stycznia 2007 jest prezydentem tej organizacji.

czytaj dalej…